2-Carb-23. Aldársavak
Az egyes aldársavak nevét úgy kapjuk, hogy a megfelelő aldóz szisztematikus vagy triviális nevének "-óz" végződését "-ársav"-ra cseréljük. A lehetséges nevek közötti választást a 2-Carb-2.2.2 szabály alapján végezzük el.
Példák:
D-Glükársav
nem L-gulársav
L-glicero-D-galakto-Heptársav
nem L-glicero-D-glüko-heptársav
A szimmetrikus aldársavak nevéhez, amelyeknek nincs D- vagy L- előtagjuk, az egyértelműség kedvéért a "mezo-" előtagot kiírhatjuk. Pl.: mezo-eritrársav, mezo-ribársav, mezo-xilársav, mezo-allársav, mezo-galaktársav.
Ha a mezo-aldársav szubsztitúció következtében aszimmetrikussá válik, a D- vagy L- előtagot alkalmazni kell.
Példák:
mezo-Galaktársav
4-O-Metil-D-galaktársav
nem 3-O-metil-L-galaktársav
A tetrársavakra a borkősav triviális nevét továbbra is használjuk, a konfigurációt az R,S-rendszer segítségével adjuk meg. Az észtereket "tartarát"-oknak nevezzük.
Példák:
(2S,3S)- or (-)-Borkősav
vagy D-treársav
(2R,3S)- vagy mezo-Borkősav
vagy eritrársav
Megjegyzés: A régebbi szakirodalomban a D és az L használata a borkősavakra zavart okozott, ezért ebben az esetben az R,S-rendszer használatát ajánljuk.
A karboxilcsoport átalakításával nyert származékokat (sók, észterek, savhalogenidek, amidok, nitrilek stb.) a 2-Carb-20.2) szabályban leírtak szerint képezzük. A sók és észterek nevében az "-arát" utóképzőt használjuk. A dilaktonok, félészterek, amidsavak stb. nevét az ismert szabályok [13, 14] alapján kapjuk(33). Ha szükséges, helyzetszámokat is meg kell adni.
Példák:
6-Metil-hidrogén-D-galaktarát
D-Glükár-1-amidsav(33)
Metil-D-glükár-6-amidát
D-Mannaro-1,4:6,3-dilakton